Romatizma Tahlilleri Nelerdir?

Romatizma Tahlilleri Nelerdir? Romatizma günümüzde en çok rastlanan hastalıklardan birisi olmaktadır. Teşhisi amacıyla ise kullanılan birçok romatizma tahlilleri yer alıyor. Başlıca romatizma tahlilleri neden bahsedecek olursak Bunlardan ilki inflamasyon yani iltihaplı romatizma hastalığını belirlemek amacıyla kullanılan CRP testi oluyor. Mevcut bu test ise kendi arasında ikiye ayrılıyor.


Hastane Tahlil Sonuçları Öğrenme ve Laboratuvar Test Sonuçları
  • CRP reaktif protein, vücutta herhangi bir iltihaplı durumu olduğu takdirde karaciğerde oluşan proteindir. İltihaplı bu durumda olsun da protein salgılanması artış gösterir ve bunun sonucunda bu düzey yüksek çıkar. İltihap olduğu teşhis edilir.
  • CRP testi, kanda bulunan diğer reaktif protein miktarını belirlemek amacıyla tercih edilen tescillidir bu test ile vücutta bulunan iltihap saptanır ancak iltihabın nerede olduğu için yeterli bir tahlil değildir.

Bu alanda uzman doktor tarafından iltihaplı bölgeyi netleştirmek için bazı ek testlerde talep edilmektedir Bu testlere örnek verilecek olursa Hemogram testi, Anti nükleer testi ASO şeklindedir.

Romatizma Testleri Nelerdir?

Romatizma hastalıkları tespit etmek için başlıca tahlili seçenekleri olsa da Buna ek olarak bir çok test yöntemi de bulunuyor. Romatizma testleri yapılmadan öncelikle hastanın şikayetleri dinlemekte olup ardından ise genetik geçmişe önemli bir unsurdur. Ardından yapılan muayene ile birlikte belirtilerde ele alınarak ihtiyaç duyulursa laboratuvar testleri talep edilir. Romatizma testleri denilse de aslında böyle bir test yoktur bu hastalığın teşhisi farklı testler uygulanarak ortaya çıkmaktadır. Kullanılan başlıca tahliller şu şekilde karşımıza çıkıyor;

  • Anemi hastalığı testleri,
  • Vücutta yer alan iltihabı anlamak amacıyla uygulanan Kan testleri
  • Immünolojik testler
  • Biyopsi incelemeleri
  • Eklem sıvısı incelemeleri
  • Radyolojik incelemeler şeklinde karşımıza çıkmaktadır

Romatizma basit gibi görünen bir hastalık olsa da bu hastalığın erken tanısı oldukça önemlidir. Bunun beraberinde Erken teşhis ile birlikte oluşabilecek sakatlıklar engellenmektedir. Romatizma Tahlilleri Nelerdir?

Romatizma Hastalığı

Romatizma eklemlerde ve kemik bağları üzerinde oluşan genel bir hastalıktır. Genel olarak ağrı ve şişlik ile kendini gösterirken hareket etmeyi de büyük ölçüde sınırlandırmaktadır. Kronik olarak karşımıza çıkan Romatizma hastalıkları özellikle kişilerin günlük hayatta büyük bir zorluk çekmesine neden olur. Oluşan bu hastalık erken teşhisi yapılan laboratuvar romatizma testleri ile kısa bir sürede anlaşılabilir. Romatizma ağırlıklı olarak genetik kalıtım ile karşımıza çıkıyor. Öyle de bulunduğu takdirde kalıtımsal olarak yatkı olması anlamına gelecektir.

Bu hastalığın olması aynı zamanda doktorlar tarafından teşhisi işlemlerini de kolaylaştırmaktadır. Romatizma testleri doğrultusunda gerekli testler yapıldıktan sonra kişiler için en uygun ilaçlar sunularak romatizma hastalığının durdurulması ve gerilemesi hedeflenmektedir. Romatizma hastalığının durdurulması açısından bu oldukça önemli bir durumdur. Doktorlar tarafından uygulanan romatizma testleri ile birlikte doğru teşhis etmek mümkün olacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi romatizma hastalığında da erken teşhis oldukça önemlidir. Ondan dolayı doktor tarafından verilen romatizma testleri mutlaka yapılmalıdır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Romatizma

Yorum yapın

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com