Çocuklar İçin Yapılması Gereken Tahliller

Çocuklar İçin Yapılması Gereken Tahliller, Günümüzde yapılan çocuk tahlilleri ile birlikteyiz birçok hastalık tespit ediliyor.  Böylece çocukların sağlıklı bir şekilde yaşam sürmesine olanak sunuyor. Bu alanda günümüzde pek çok tarama ve tanı tetkiki imkanı bulunuyor.  Yapılan testler ile  vücutta herhangi bir sorun olup olmadığı konularda oldukça önemli bir araç haline geliyor. Kimyasal olarak karşımıza gelen bu tahliller vücuda yer alan biyolojik değişkenleri gösterirken beraberinde kan ve idrar gibi çeşitli yollar kullanılarak vücudu analiz edilmesini sağlar. Yapılan bu tahliller düzenli olarak yapılmalıdır.


Hastane Tahlil Sonuçları Öğrenme ve Laboratuvar Test Sonuçları

Çocuk Tahlillerini İhmal Etmeyin

Çocuklar için yapılması gereken tahliller Yenidoğan dönemi ile birlikte başlar. Öncelikle Yenidoğan döneminde yapılması gereken tahliller kan grubu tahlili ve bunun beraberinde ilk 48 saat ile 72 saat takip eden doğumsal metabolik hastalık olup olmadığı açısından önemli olan testlerdir. Bu testlerin yapılması için öncelikle bebeğin beslenmeye başlanmış olması gerekir.

Çünkü mevcut metabolik hastalıklar beslenme ile birlikte kendini göstermeye başlayacaktır. Böylece metabolik hastalıkları anlamak için topuktan kan alma işlemi gerçekleşir. Topuktan alınan kan ile birlikte birçok hastalığın tanısı konulmaktadır. Tanı konulu hastalıklara karşı uygun bir tedavi yöntemi uygulanır. Böylece hastalığı kontrol altına alınmaya başarılır. Yenidoğan döneminde sarılık gibi birçok durum yaşanmaktadır, buna karşı bilirubin testi yapılması da önemlidir.

Aileler çocuklarını sağlıklı olduğunu düşünse bile düzenli bir şekilde doktor kontrolü gerçekleştirilmeli ve bazı tahlilleri yaptırmalıdır. Çocuklarda 9 ve 12 aylar arasında kan sayımı, demir düzeyi ve idrar testi yapılır. 2 yaş çocukları ise okul öncesi dönemde tam kan sayımı ile birlikte tam idrar tetkiki ve rutin biyokimyasal testleri yapılması gerekir. Bunun yanı sıra riskli bölgelerde yaşayan kişiler için kurşun düzeyde bakılması gereken unsurlar arasında yer alır.

Önemli Hastalık Teşhisi İçin Önemli

Çocuklarda okul öncesi dönem tahlilleri içinde için hepatit aşısı yapılır. Ancak yine de hepatite karşı testler yapılması gereklidir. Gerekli tahlillerin ardından doktor onayı ile birlikte bazı çocuklara hepatit aşısı yapılır. Bunun yanı sıra dönem içerisinde dışkı taraması gibi testlerde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda aşırı kilolu çocuklarda şeker hastalığı için şeker tahlili gibi testlerde yapılması gerekir. Yapılan tahliller ile şeker hastalığı  gibi meydana gelebilecek olumsuzluklar erkenden engellenmiş ve tedavi edilmiş olur.

Çocukluk dönemi tahlillerin yanı sıra yetişkinlik dönemi taramaları da oldukça önemli bir durumdur Bundan dolayı 30 ve 40 yaş grubundaki bireylerinde 3 yılda bir gerekli tahlilleri yaptırması ve bu düzeylere baktırması sağlık açısından oldukça önemli bir konu olacaktır. Düzenli olarak yapılan tahliller sonucunda kanser ve kalp hastalıkları gibi durumlar erken teşhis ile önlenebilir bir hal alıyor. Günümüzde bu tahliller devlet ve özel hastaneler üzerinde birçok sağlık kuruluşunda yapılma imkanı sunmaktadır. Ayrıca devlet hastanesinden yapılmış tahlil sonuçlarınız için, devlet hastanesi tahlil sonuçları öğrenme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum yapın

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com